Achievements

Premierships
1900
1908
1909
1911
1915
1937
1938
1939
1954*
1971
1977
1997
2002
2010 
Howlong (5-11) d Wahgunyah (3-4)
Howlong (9-5) d Great Southern (4-5)
Howlong (7-16) d Wahgunyah (2-8)
Howlong (7-11) d Barnawatha (1-1)
Howlong (2-9) d  Wodonga (0-5)
Howlong (16-12) d Chiltern (13-10)
Howlong (13-17) d Chiltern (12-1)
Howlong (20-13) d Corowa Rovers (9-11)
Howlong (9-16) d Walbundrie (9-15)
Howlong (15-24) d Walbundrie (12-10)
Howlong (11-15) d Burrumbuttock (7-12)
Howlong (10-9) d Osborne (8-9)
Howlong (18-6) d Osborne (13-14)
Howlong (15-7) d Culcairn (10-9)
Denotes undefeated champions
Runners Up
1902
1906
1910
1919
1921
1923
1925
1940
1945
1947
1948
1950
1951
1969
2000
2006
Minor Premiers, on protest to Mayflower
Runner Up to Minor Premiers Corowa
Lake Rovers (2-15) d Howlong (2-4)
Lake Rovers 6-7 d Howlong 4-4
Barnawatha (5-5) d Howlong (3-6)
Barnawatha (3-11) d Howlong (2-6)
Barnawatha (3-7) d Howlong (2-5)
Chiltern (15-12) d Howlong (7-10)
Chiltern (11-10) d Howlong (9-14)
Chiltern (15-11) d Howlong (14-13)
Chiltern (16-12) d Howlong (10-10)
Chiltern (14-12) d Howlong (7-13)
Chiltern (9-8) d Howlong (4-13)
Burrumbuttock (15-11) d Howlong (11-8)
Osborne (20-13) d Howlong (7-9)
Osborne (14-11) d Howlong (13-8)
League Best & Fairest Winners
COROWA & DISTRICT  
1930 Wally Hall (tie) 3 votes (Pearce Medal)
CHILTERN & DISTRICT
1932
1939
1945
1946
1949
1952
Arthur Costin
Clive Walter
Harry Salmon
Harry Salmon
John Ziebarth
Rob Bocquet
12 votes
15 votes           (Azzi Medal)
17 votes           ”
14 votes           ”
29 votes           (Huggins Medal)
21 votes           “
HUME LEAGUE
1956
1957
1958
1959
1960
1965
1967
1968
1971
1973
1974
1983
1988
1989
1997
2002
2006
2013
Bill King
Jim Kiley (tie)
Des Dower (tie)
Lance Boswell
Jim Lalor
Peter O’Halloran
Roy Batson (tie)
Max Eyers
Jack O’Halloran record
Geoff Wallace
Graeme Proctor
Terry O’Halloran
Terry O’Halloran (tie)
Terry O’Halloran
Jim Sandral
Anthony Ross
Adam Hansen
Peter Hancock
21 votes           (Azzi Medal)
14 votes                       
18 votes                       
19 votes                       
17 votes                       
26 votes                       
|17 votes                       
18 votes                       
34 votes                       ”
26 votes                       
24 votes                       
28 votes                       
22 votes                       
23 votes                       
26 votes                       ”
27 votes (tie)               ”
27 votes                      
                                   
Life Members
1958
1966
1968
1970
1971
1973
1973
1974
1974
1980
1981
1984
1988
1988
1989
1992
1997
1997
1997
2001
2004
2011
R.J. Leseberg
* V.R. McDonald
* E.J. Eaton
W.J. Mount
* O.A. Just
Mrs. G.E. Just
* E.E. Costin
Geo. Leahy
R. Batson
E. Ainsworth
Mrs. Ethel Armstrong
* Mrs. Aileen (Jess) Wadley
L.H. Pargeter
J.V. Milton
M.E. O’Halloran
V. Nesbitt
C.L. Walter
P.A. Salmon
D. Salmon
P L Pargeter
P J Morris
I (Ribs) Doolan
* W.R. Murdoch
* F.W. Koehn
* W.J.S. Gardner
* L.C. Leseber
* D.K. Frew
* C. Shahvelli
* W.F. Leahy (Snr)
* T.H. Costin (Snr)
Leagues – Associations
Ovens and Murray Junior Football Association 1898 – 1902     1908 – 1910
Ovens & Murray Football Association 1903,  1914,    1919
Corowa and District Football Association 1906 – 1907     1930
Rutherglen & District Football Association 1911 – 1913
Chiltern & District Football League 1915,  1920 – 1929 1931 – 1952
Hume Football League 1953 – Present